Každý má ještě v živé paměti chladnější jaro s opožděným růstem a vývojem kukuřičných hybridů, který byl posléze vystřídán sušším obdobím s vysokými teplotami v roce 2015.
Vlivem oteplování (více o rizicích sucha) lze využívat hybridy pozdnější i v podmínkách, kde to dříve nepřipadalo v úvahu. Zrnové DEKALB® hybridy pak patří mezi nejpěstovanější hybridy kukuřice v České republice především díky svým schopnostem překonávat stresové podmínky. Jsou šlechtěny s typem zrna koňský zub a ten umožňuje rychle uvolňovat vlhkost a ve spojení s rychle dozrávajícím zbytkem rostliny umí urychlit konec vegetace. Většina zrnových hybridů pochází ze šlechtitelských stanic umístěných v kontinentálních až ultrakontinentálních podmínkách, kde se prověřují v zátěžových testech, jak odolávat dlouhodobě suchým podmínkám a vysokým teplotám v různých fázích růstu. V jihovýchodním Maďarsku se nachází hlavní šlechtitelská stanice Monsanto Szatymaz s největší šlechtitelskou školkou v Evropě. Tamní podnebí je „ideálně“ suché a dostatečně horké pro vývoj nových a odolnějších zrnových hybridu pro podmínkly celé Evropy, Česka nevyjímaje. Hybridy vhodné do podmínek s intenzivním slunečním zářením, sužovaných suchem a teplem mají označení HD (heat and drought tested).
DEKALB® výběr zrnových hybridů
Největší plocha zrnové kukuřice je v ranostní skupině FAO 270-310, kde Monsanto upřednostňuje kukuřice s typem koňský zub, který má vyšší výnosový potenciál a lepší suchovzdornost než mezitypy. Jedná se především o DKC3623 (FAO 280) a DKC3939 (FAO 310).
Standartním pozdnějším hybridem je DKC4590 (FAO 340) - HD hybrid, který odolává stresovým podmínkám sucha a vysokým teplotám a který se už několik let osvědčuje v praxi u pěstitelů právě výnosovou stabilitou. Časná synchronizace kvetení je zárukou vysokých stabilních výnosů, což se potvrdilo i v loňské sezóně.
Mercedesem v pozdním segmentu je jednoznačně hybrid DKC4717 (FAO 370) určený především do podmínek jižní Moravy. Jedná se také o HD hybrid. V obou posledních letech ukázal obrovskou sílu překonávat klimatické negativní dopady ročníků 2014 a 2015. Vzhledem k rozdílným podmínkám obou ročníků dosáhl v průměru na poloprovozních pokusech na osmi lokalitách v roce 2015 výnosu 12,0 t/ha při vlhkosti 23,6% a v roce 2014 na osmi lokalitách 13,7 t/ha při vlhkosti 26,8%. Oba výsledky potvrzují neomezený výnosový potenciál při rozumné sklizňové vlhkosti.
Navíc na všechny naše hybridy poskytujeme DEKALB bonus, který si můžete objednat on-line!
Zajímá Vás více výnosových výsledků? Najdete je na www.dekalbclub.sk/cz.